Fogalmak

Adat

Azon leírható dolgok (számok, karakterek, elérési útvonalak, stb.) halmaza, amit a rendszer az általa használt adatbázisban tárol.

Adatkör

Egy logikai vagy funkcionális egységbe tartozó adatok halmaza.

Audit napló

Az audit napló feladata a felhasználói tevékenységek, szerepkör tagságok módosulásának, szerepkör jogok változásának tárolása. Utólagos hozzáférési jogosultság ellenőrzések megalapozását szolgálja.

Balansz

Rugalmas munkarendben a teljesített munkaidő és a napi munkaidő-beosztás hosszának különbsége.

Ha pozitív, akkor többet dolgozott az elvártnál; ha negatív, akkor kevesebbet.

_Warning.png Munkaidőkeret alkalmazása esetén a kereten belül, a keret utolsó napjáig, a balansz göngyölítésre kerül. Munkaidőkeret megadása nélkül a balansz a jelenléti ív perióduson belül kerül göngyölítésre.

Beosztás egyenleg

A munkaidő keretben meghatározott munkavégzési idők hosszának eltérése a munkaidő keretben beosztható munkaidőtől. (A keret egészére vonatkozóan meghatározott eltérés.)

Címtár

A címtár az általa használt adatbázisból és az azt futtató Active Directory alkalmazásból áll. Fő célja a Windowst futtató számítógépek részére hitelesítési és jogosultság kezelési szolgáltatások nyújtása, lehetővé téve a hálózat minden publikált erőforrásának (fájlok, megosztások, perifériák, kapcsolatok, adatbázisok, felhasználók, csoportok stb.) központosított adminisztrálását.

 

Csúsztatás

Csak a rugalmas munkarendben értelmezett fogalom.

A csúsztatás a rugalmas munkarendben összegyűjtött többlet munkavégzések (balansz) csökkentése egész napi távolléttel.

A rugalmas munkarend túlórakezeléstől független specialitása a balansz és csúsztatás kezelése. Ügyfél döntése alapján (paraméterezhető kell legyen) mégis engedélyezhető lehet a „Csúsztatás” távolléttípus használata annak kommunikálására, hogy távolléten van ugyan, de a bér felé ledolgozott munkanapként kell küldeni az aznapi adatot.

Esemény napló

A rendszerben történt események eltárolásra kerülnek. Általában rögzítésre kerül, hogy melyik felhasználó, mikor, milyen műveletet végzett, milyen adatot módosított és a művelet sikeres volt-e. Ennek megjelenítésére a rendszerben önálló felület található a Rendszer|Műveleti naplók menüpont alatt.

Felhasználó

A felhasználó az a személy, aki rendszert használja. A felhasználóhoz felhasználói fiók tartozik, amit felhasználói név azonosít.

Funkció

A rendszerben értelmezett, elvégezhető üzleti művelet, műveletsor.

HR kapcsolat / szervezeti viszony

Egy természetes személy és egy jogi személy HRMS szempontjából kezelendő létező vagy múltbeli konkrét viszonyait „HR kapcsolatnak” nevezzük.

Megjegyzések:

Aktív HR kapcsolat:

Adott időpontban egy HR kapcsolat aktív, amennyiben:

Elsődleges HR kapcsolat:

Egy dolgozónak (személynek) mindig pontosan egy „elsődleges” HR kapcsolata van (kivéve akkor, ha egyáltalán nincs HR kapcsolata). V1.0-ban nincs historizálva, hogy mikor melyik az elsődleges HR kapcsolata, hanem időponttól független módon van megjelölve az egyik HR kapcsolat elsődlegesként.

HR kapcsolat csoport

A felhasználó által definiált, tetszőleges néven elmenthető csoportosítása a HR kapcsolatoknak. Keresést és kiválasztást segítő funkció. Csak a létrehozó felhasználónak láthatóak az általa létrehozott és elmentett HR kapcsolat csoportok.

HR kapcsolat osztály

A HR kapcsolat típusok üzleti szempontú csoportosítása.

Pl.: a ”Részben saját foglalkoztatott” HR kapcsolat csoport alá tartoznak a következő HR kapcsolat típusok: „Iskolaszövetkezeti jogviszony”, „Kölcsönzött”, „Közfoglalkoztatott”.

HR kapcsolat csoportonként más lehet a végrehajtható műveletek, funkciók köre.

A HR kapcsolat csoportok listája fix, új igény esetén fejlesztést igényel a lista bővítése.

HR kapcsolat típus

A HR kapcsolat leíró tulajdonsága. Szótárlista definiálja a lehetséges típusokat. Pl. munkaviszony, kölcsönzött, megbízásos.

HR kapcsolattípusonként más lehet a nyilvántartandó adatok, a végrehajtható műveletek, funkciók köre.

A HR kapcsolat típusok listáját a szállító határozza meg (esetleg országonként eltérhet), új igény esetén fejlesztést igényel a lista bővítése.

Jelenlét idő

A mozgási események alapján bent töltött idő. Nem egyezik meg a munkaidővel.

Jelenléti ív

A HR kapcsolatok munkaidő-nyilvántartási adatainak elszámolására szolgáló felület és kimutatás.

Jelenléti ív adat státusza

A munkarendekben meghatározott ellenőrzési szabályok alapján a jelenléti ív adatok az alábbi státuszokat vehetik fel:

Jelenléti ív periódus

A jelenléti ívek kezelésének időszaka, amire az adatrögzítést folytatják. Hossza egy hónap, de nem feltétlenül esik egybe a naptári hónappal, el lehet tolva ahhoz képest.

Jelszó

Olyan kulcsszó, kódszó, kód, vagy jelsorból álló kifejezés, melyet hitelesítéshez használunk. A hitelesség legfeljebb csak addig tartható fenn, amíg a jelszó titokban marad, azaz harmadik fél számára ismeretlen.

Jogi személy

Ezt a fogalmat cégek, non-profit intézmények, költségvetési intézmények és más jogi személyek közös megnevezésére használjuk.

A rendszerben minden jogi személy egy ügyfélhez kapcsolódik.

A jogi személy szervezeti egységek hierarchiájából áll.

Jogosultság kezelés

Valamilyen védett objektum, funkció biztonságát szolgáló védelmi eljárás, mellyel a rendszer megakadályozza az illetéktelen felhasználást.

Licenc lejáratának dátuma

Az utolsó nap dátuma, melyen az ügyfél a terméket használni jogosult. Ezt az információt tartalmazó mező általában kitöltetlen.

Leginkább a bérleti konstrukcióban használó ügyfelek esetében van kitöltve.

Licencelt felhasználószám

Az adott termék saját definíciója szerint, a modul használatára jogosult létszám.

Licencelt létszám

Az adott termék saját definíciója szerint a modullal kezelhető jogosult dolgozói létszám.

Modul

A rendszer egy egységben értékesített, egy egységként licencelt része. Cikkszám azonosítja. Például TIME, HRM, BÉR, stb.

Munkaidő

A munkáltató által munkaidőnek elszámolt idő. Nem tartalmazza a rendkívüli munkavégzés (túlóra) idejét és egyéb többlet időket.

Munkaidő-beosztás

A 'normál' munkavégzés előírt ideje, melyet általában a munkáltató határoz meg. (Nem tartozik bele a rendkívüli munkavégzésre előírt ideje.)

Munkaidő esemény

A munkaidő-nyilvántartás szempontjából figyelembe vett esemény.

Keletkezhet elektronikus munkaidő-nyilvántartó rendszer eseményéből, kézi bevitellel vagy automatikus megajánlással.

Munkaidő esemény típus

A munkaidővel és jelenléttel kapcsolatos eseménytípusok:

A készenléttel kapcsolatos eseménytípusok:

      A készenléttel kapcsolatos eseménytípusok csak a készenlét automatikus megállapítása esetén érthetők el a rendszerben. Lásd a munkarendek paraméterezése.

Munkaidő nyilvántartási kötelezettség

A munkáltató kötelezettsége a munkavállaló munkával kapcsolatos idejének pontos és hiteles nyilvántartására. Ez nyilvántartás a köztük történő elszámolás alapja, továbbá alkalmas a törvényi előírások betartásának ellenőrzésére.

Munkaidőkeret

A munkáltató a teljesítendő munkaidőt munkaidőkeretben is meghatározhatja. A munkaidőkeret adja meg, hogy mely időszakon belül milyen korlátok között változhat a terheltség.

A munkaidőkeret időszakra vonatkozik, pl. 1 hónapos, 2 hónapos, éves.

Munkaidőkeret periódus

Egy munkaidőkereten belül konkrét dátumokra meghatározott elszámolási időszakok vannak.

Munkakör

A szervezetben egymáshoz hasonló feladatokkal és felelősséggel jellemezhető pozíciók csoportja (pl. minőségellenőrök, karbantartók, emberi erőforrás vezetők). A munkakör bizonyos számú, meghatározott feladatokat, azok csoportját, illetve kötelezettségeket foglal magában.

Munkaközi szünet

A napi munkavégzési időn belül a dolgozó regenerálódásra és szükségleteinek kielégítésére szolgáló időszak, amikor a munkavégzést megszakítják.

A munkaközi szünetet általában egyben kell biztosítani, de több részletben is biztosítható.

Munkanap

Egy nap típusa a beosztás tervezés és jelenléti adat kezelés szempontjából. Lehet: munkanap, pihenőnap, szabadnap, fizetett ünnep.

Munkarend

A munkarend a munkaidő-nyilvántartással és a munkaidő-beosztással kapcsolatos szabályokat foglalja össze, a foglalkoztatottak egy csoportjára vonatkozóan.

Tartalmazza:

A HR kapcsolatok munkarendekhez rendelhetők. A HR kapcsolat munkarendje  határozza meg, hogy milyen módon kezeli a rendszer a munkaidő adatokat.

A munkarendek működésük szerint munkarend típusokba vannak sorolva. Az egyes típusok alapvetően meghatározzák a munkarend jellegét, és működését.

A munkarendekben megadott számítási szabály, vagy munkaidő-beosztás idővel változhat. Ezeket a változásokat a munkarend verziók tartalmazzák.

Munkarend típus

A munkarendek működésük alapján az alábbi típusokba sorolhatók:

A Kötetlen munkarendben foglalkoztatottak esetén nincs munkaidő-nyilvántartási kötelezettség, de a távolléteket nyilván kell tartani.

 

Munkaidő-nyilvántartási kötelezettség áll fenn. A munkáltató részben meghatározza a munkaidő beosztást, de a foglalkoztatott bizonyos határok között saját maga osztja be a munkaidejét. A jelenléttel és munkaidővel kapcsolatos idők pontosan regisztrálásra kerülnek a kézzel rögzített, vagy elektronikus munkaidő-nyilvántartó rendszerből érkező események alapján. A munkaidő napi rugalmasan változó része (balansz) naponta és a munkaidőkeret időszakában nyilván van tartva. A munkarend a pótlékok szempontjából egyműszakos munkarendként értelmezett.

 

Munkaidő-nyilvántartási kötelezettség áll fenn. A munkáltató a munkavégzési kötelezettséget az általános (5/2) munkarendnek megfelelően, meghatározott napi munkaidő-beosztással, és egy műszakban állapítja meg. A jelenléttel és munkaidővel kapcsolatos idők pontosan regisztrálásra kerülnek a kézzel rögzített, vagy elektronikus munkaidő-nyilvántartó rendszerből érkező események alapján. A munkarend a pótlékok szempontjából egyműszakos munkarendként értelmezett.

 

Munkaidő-nyilvántartási kötelezettség áll fenn. A munkáltató a munkavégzési kötelezettséget az általános munkarendtől eltérően, meghatározott napi munkaidő-beosztással, és egy vagy több műszakban állapítja meg. A jelenléttel és munkaidővel kapcsolatos idők pontosan regisztrálásra kerülnek a kézzel rögzített, vagy elektronikus munkaidő-nyilvántartó rendszerből érkező események alapján. A munkarend a pótlékok szempontjából egy vagy több műszakos munkarendként értelmezett.

Munkaidő-nyilvántartási kötelezettség áll fenn. A munkáltató a munkavégzési kötelezettséget megszakítás nélküli műszakrendben és több műszakban állapítja meg. A munkarendben munkaszüneti napon is a rendes munkaidő-beosztás érvényes. A jelenléttel és munkaidővel kapcsolatos idők pontosan regisztrálásra kerülnek a kézzel rögzített, vagy elektronikus munkaidő-nyilvántartó rendszerből érkező események alapján. A munkarend a pótlékok szempontjából megszakítás nélküli és több műszakos munkarendként értelmezett.

 

A Jelenlét regisztrációs munkarendben foglalkoztatottak esetén nincs munkaidő-nyilvántartási kötelezettség és a távollétek nyilvántartása sem szükséges. Kizárólag a jelenlét kerül nyilvántartásra pl. egyéb ellenőrzési célból. (Ebbe a munkarend típusba jellemzően a megbízással foglalkoztatottak tartoznak.)

Munkarend verzió

Egy munkarendben a szabályok vagy a beosztások idővel megváltozhatnak. Az ilyen változások esetén egy új munkarend verziót kell létrehozni.

A változások csak egy bizonyos dátumtól kezdődően lépnek érvénybe. Azt megelőzően a munkarend működését még a régi szabályok határozzák meg. A verziók érvényességi ideje adja meg, hogy az abban megadott szabályok milyen dátumok között érvényesek.

Az új verzió létrehozásakor meg kell adni, hogy az melyik dátumtól érvényes, és ezzel a dátummal a régi verzió érvényessége automatikusan lezárul. Amennyiben egy munkarend megszűnik, akkor a megfelelő dátummal le kell zárni az utolsó munkarend verzióját is. Ezt követen a munkarend nem használható.

Munkáltató által adott ünnepnap

Azt a naptári napot értjük alatta, amikor a rendszert használó szervezet (ügyfél, jogi személy vagy szervezeti egység) dolgozói általánosan nem kell, hogy felvegyék a munkát.

Műszak

A napon belüli jellegzetes munkaidő-beosztás. Elsősorban a műszakrendekben foglalkoztatás esetén alkalmazott kifejezés.

(pl.: délelőttös műszak: 6:00-14:00).

Egy műszak tehát egy beosztást ad meg egy napon belül.

Műszakrend

Azonos munkarendben dolgozó, de alapértelmezetten eltérő beosztású dolgozók csoportosítására szolgál. A műszakrend írja le a csoport beosztását is. A műszakrendeket jellemzően az egymást csoportokban váltó dolgozók esetében használnak, pl.: három műszakos munkarend: A, B, C műszakrend.

Műszakrend ciklus

Egy műszakrend beosztásának előállításához használt „nap-mintázat”. E mintázat ismétlődésével áll elő a beosztás.

 

Peremidő

A munkáltató csak a peremidőn belül engedélyez munkavégzést, ezen kívül tiltja a munkavégzést.

 

Pihenőnap

Legalább 24 óra hosszúságú pihenőidő.

MT 117. § (1) A naptári nap nulla órától huszonnégy óráig tartó időszak, vagy három- és négyműszakos munkarendben, továbbá a megszakítás nélkül működő munkáltató, illetve az ilyen munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetében - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek eltérő megállapodása hiányában - a következő műszak megkezdését megelőző huszonnégy óra;

Pozíció

A szervezetben különféle munkafeladatok és felelősségek együttese, melyeket személyek láthatnak el, tölthetnek be (betöltő HR kapcsolat). Egy pozíció lehet teljes munkaidős, 100%-os vagy részidős, pl. 50%.

Az egyes pozíciók a szervezeti egységekhez kapcsolódnak.

A pozíció bizonyos tulajdonságait annak a munkakörnek a leírása tartalmazza, ami a pozícióhoz tartozik.

Pozíció-betöltés vagy betöltés

Egy személy HR kapcsolatának időbeli érvényességgel rendelkező adata, amely megadja, hogy adott idő-intervallumban a személy az adott HR kapcsolatával a kialakított struktúrában hol foglal helyet. Csak bizonyos HR kapcsolattípusú HR kapcsolatok esetén értelmezhető (pl. toborzás során a  jelentkező nem tölt be pozíciót).

A HR kapcsolat - pozíció összerendelést / kapcsolatot pozíció-betöltésnek, röviden betöltésnek nevezzük. A betöltésnek vannak további jellemzői: betöltés kezdete, vége, módja (pl. normál, helyettes) stb.

Egy személy valamely HR kapcsolatával több pozíciót is betölthet (pl. egy pozíciót normál módon, egy másikat helyettes módon tölt be).

Pozíció-betöltés áthelyezés vagy betöltés áthelyezés vagy áthelyezés

A személy adott HR kapcsolatával bizonyos időponttól kezdve másik pozíciót tölt be. A korábbi pozíció betöltése lezárul, és új  pozíció betöltés keletkezik.

Pozíció-betöltési vagy betöltési mód

A pozíció betöltés tulajdonsága. Pl.

Pozíció-hierarchia

A pozíció-hierarchia jelentése a pozíciók fölé- és alárendeltségek rendszere, amiben a pozíciók (és az ehhez kötődő HR kapcsolatokon keresztül a személyek) valamilyen szempont (hierarchiaszerep pl. vezetői, szabadság engedélyezői) alapján vannak elrendezve. Egy pozícióhoz egy fölérendelt pozíció tartozik egy hierarchiaszerep szerint. Kivétel ez alól a legfelső pozíció, amely nem rendelkezik fölérendelt pozícióval (az első számú vezető pozíciója).

Pozíció-leírás

Pozícióhoz kötött, a pozíció munkakörén kívül eső feladatokat, hatáskört stb. tartalmazó munkaköri leírás (pozíció munkaköri leírás).

Saas ügyfél

Azt az Ügyfelet tekintjük Saas ügyfélnek, aki a rendszert szolgáltatásként veszi igénybe, annak teljes infrastrukturális hátterével. Ilyen esetben az Ügyfél szoftver felhasználói joggal nem rendelkezik, a tényleges használat alapján szolgáltatási díjat fizet.

Szállító

Az a szervezet, amely a rendszer előállítását és elsődleges forgalmazását végzi.

Személy

Természetes személy, amellyel az élő embert jelölik. A személy és a szervezet viszonyát a HR kapcsolat fogalom írja le.

Személytörzs

Minden személynek, akinek van HR kapcsolata a szervezettel (a szervezet lehet: munkáltató / foglalkoztató / kifizető és jogi vagy nem jogi személy is), személyként nyilvántartásra kerül  a rendszerben.

Szerepkör

Meghatározott jogosultságokkal felruházott felhasználói csoport.

Szervezeti egység

A jogi személy felépítésének egy eleme. A szervezeti egység további szervezeti egységekre és pozíciókra tagozódik.

Szervezeti egységek hierarchiája vagy szervezeti felépítés vagy szervezeti struktúra

A szervezeti egységek hierarchiája a szervezeti egységek fölé- és alárendeltségi rendszere. Egy szervezeti egységhez egy fölérendelt szervezeti egység tartozik, kivéve a legfelső szervezeti egységet.

Szervezeti ág

A pozícióhierarchiában egy vezető alá rendelt pozíciók összessége.

Szervezeti szint vagy szervezeti felépítés szint

A felépített szervezeti struktúra egy-egy lépcsője. Pl. ágazat, igazgatóság, stb.

Szolgáltató

A Szállító olyan ügyfele, amely a rendszer használatával saját ügyfelei számára szolgáltatásokat végez. A szolgáltató a Szállítótól szolgáltatói licencet vásárol.

Szótár

Az üzleti paraméterek speciális szintje. A rendszer nagyszámú szótárat tartalmaz. A szótárak rendszerbe illesztése a Szállító joga és felelőssége.

A szótárak elemei azok az előre meghatározott értékek, amelyeket azok az adatmezők tartalmazhatnak, amelyre az alkalmazások hivatkoznak.

A szótárak két nagy típusra oszthatóak: felhasználói szótárak és szállítói szótárak. Az első típus elemeit a felhasználó szabadon kezeli, új szótárelemet vehet fel, módosíthatja azt, illetve törölheti a rendszerből. A szállítói szótárakat a szállító kezeli, elsődlegesen az üzleti szabályokat meghatározó jogszabályok alapján.

Mindkét típus tartalmazhat kódot és megnevezést, vagy csak megnevezést. Amelyik szótárat a szállító kóddal rendelkezőnek nyilvánította, ott kötelező az elemeknél a kódok megadása.

Egyes szótárak elemeihez paramétereket is rendelhet a szállító.

Szótárelem

A rendszerben definiált szótárak ténylegesen reprezentált elemei. A szállítói szótárak esetében az elemeket a szállító veszi fel, módosítja, vagy zárja le az érvényességét.

A szótárelemek felvételekor meghatározandó az érvényességük kezdete (mikortól jeleníthető meg a rendszerben). Ekkor, vagy később meghatározható a szótárelemek érvényességének vége (meddig hivatkozhatunk az elemre a rendszerben).

Amennyiben a szótár kóddal rendelkezőnek definiált, akkor a hozzátartozó szótárelemeknek kötelező kóddal rendelkezniük. Ezeknek a kódoknak egy szótáron belül egyedinek kell lenniük. A kódok betűket és/vagy számokat tartalmazhatnak. A szótárelemek megnevezésének kitöltése szintén kötelező. A megnevezésben szintén  betűket és/vagy számokat lehet használni. Írásjelek használatát a kódokban és megnevezésekben kerülje.

Ha a szótár nem tartalmaz kódot, akkor a szótárelem megnevezésének kell egyedinek lennie.

A szótárelemekhez paraméterek is tartozhatnak. A paraméterek befolyásolják a szótárelemekre alapuló üzleti logika működését. A paraméter készlet érvényességének kezdete meghatározza a szótárelemen alapuló üzleti logika módosulásának kezdetét.

 

Távollét

A beosztás szerinti munkaidőben nem munkával töltött idő.

 

Távollét típus

Példák a távollét típusokra:

Terméktámogatás

Azon tevékenységek összessége, amelyet a Szállító és a Vásárló között létrejött szerződés keretében Szállító el kell, hogy végezzen.

Törzsidő

A rugalmas munkarendben dolgozók esetén a kötelezően munkavégzésre előírt időszak. Ebben az időszakban munkát kell végezni, a beosztás csak ezen időszakon kívül határozható meg rugalmasan.

Ügyfél

Azok a jogi személyek, akik szerződéses kapcsolatban állnak vagy a Szállítóval vagy egy szolgáltatóval. Egy ügyfélhez tartozhat egy vagy több jogi személy.

Ünnepnap (munkaszüneti nap)

Hivatalos állami ünnepek jogszabályban meghatározott napjai. Egyes ünnepnapok évről évre más naptári napra esnek, emiatt az ünnepnapok dátuma részben év függő.

Üzleti paraméter

Azon fogalmak összessége, amelyek ugyan befolyásolják a rendszer üzleti folyamatait, de nincsenek kód szinten meghatározva. Az ilyen paraméterek megadása különböző szintekhez kötött, egy részüket a felhasználó is megadhatja.

Vásárló

Az a természetes vagy jogi személy, aki a rendszer felhasználói jogát vagy a rendszer által nyújtott szolgáltatásokat megvásárolja.