Előmenetel számítás

Besorolási adatok

A közszférában eltérő, de mégis hasonló eredményadatokon múlik a dolgozó előmenetele. Három nagy kategóriát különböztetünk meg az eredményadatok tekintetében: Besorolási adatok, az illetmény adatok és az időadatok. Ezeken a képernyőkön az ügyintéző nem képes rögzíteni eredendő bemeneti adatot az előmenetel számításnak. Mivel a dolgozó besorolása időről-időre a változik (szenioritás, vezetői kinevezés stb.) így időben eltérő adatokat kell tudni megjeleníteni. A történeti ikonra kattintva tekinthető meg a múlt.

A besorolási adatok a dolgozó HR kapcsolat típusától függően eltérő mezőket jelenít meg és kezel. Például amíg egy közalkalmazottnál fizetési osztály szerint vannak kategorizálva a dolgozók, addig egy kormányzati szolgálati jogviszony esetében besorolási osztály szerint.

Az ügyintéző képes eredményadatot manuálisan is rögzíteni. Ez a funkció első sorban arra használandó, hogy múltbéli (rendszer élesbe állás előtti) adatokat vigyenek fel. Ezt a műveletet az általános importáló személytörzs-import excel segítségével is el tudja végezni.

Az illetmény adatok egy megjelenítést, áttekintést szolgál a dolgozónál rögzítésre kerülő állandó juttatásai szerint. A Pótlék beállítások képernyőn a megfelelő időszak szerint jeleníti juttatáskódokat jeleníti meg. Azok a juttatások, amelyek a paraméterezésen kívül esnek, az áttekintő lapon nem láthatók. Az illetményadatok innen nem módosíthatók!

Az időadatok a szférákban használatos időadatokat jeleníti meg. Új adatot az ügyintéző nem képes rögzíteni, de a kiszámolt adatokat képes korrigálni.

Egyéni vagy csoportos besoroltatás

Egyéni

Valamennyi besorolási folyamat szférától függetlenül megegyezik.

A dolgozó alapadatai felrögzítését követően a besorolás elvégezhető. Vannak olyan adatok ugyanakkor, amelyek kötelező input adatok a besorolás elvégzéséhez. Ezeket az adatokat szféránként definiáljuk.

 

A besorolás dialógus ablak a HR kapcsolat adatokon belül a Besorolási adatok/ Besorolás funkció gomb segítségével érhető el a képernyő jobb felső sarkában.

Amennyiben rendelkezésre áll valamennyi paraméter üzleti paraméter, szótár paraméter, továbbá a dolgozói adatok is ki vannak töltve a releváns adatkörökkel, úgy az idősíkban a besorolás időpontjában összegyűjti az algoritmus az adatokat és az adatokban levő érvényesség kezdet, vége és figyelembe vétel dátum kezdet, vége dátumokat figyelembe véve kiadja eredményképpen a változási eseményeket az eseménylistában. Az eseménylista legkisebb értéke a HR kapcsolat kezdet dátuma, vagy a Besoroltatás program indulása paraméter lehet.

Négy ó módon sorolható be a dolgozó.

Amennyiben a dolgozónak ez az első besoroltatása, tehát nem volt utolsó számítás eseménye az eseménylistában, akkor egy explicit dátumtól is megadható, hogy mikor kapja meg az első eredményadatát. Tehát el lehet térni az eseménylistától. Első besoroltatást gyakorlatilag olyan dolgozónál lehet elvégezni, akinek nincsenek múltbéli eredményadat rögzítve (pl. kulcsszám adat). Ha talál a rendszer a dolgozónál rögzített kulcsszámot, akkor azt feltételezi, hogy a dolgozó már volt besoroltatva, tehát soron következő esemény szerint, utolsó besorolási dátumon vagy visszamenőlegesen lehet már csak besoroltatni.

Az a fogalom, hogy Utolsó számítás dátuma jelentheti azt, hogy a dolgozót a rendszer mikor sorolta be ténylegesen utoljára, vagy mi a legnagyobb érvényesség kezdettel rendelkező eredmény adata (kulcsszám, időadat)

ElsoBesoroltatas.png

 

Amennyiben következő eseményen sorol be a felhasználó, úgy nem számít, hogy mennyire távoli eseményt választ ki. A rendszer automatikusan az utolsó besorolás dátuma és a felhasználó által az eseménylistából kiválasztott esemény és a két dátum között levő eseményekre fog számolni. Esemény nem maradhat ki, amire egyszer nem volt számolás, legfeljebb az eredményadatokra nem volt kihatással, így megy tovább a felhasználó által kijelölt esemény dátumáig. Ha az egyik változási esemény valós változási eseménynek minősül, akkor megáll azon az eseményen és az lesz az új utolsó besorolás dátuma.

A változást pedig a következő képpen mutatja meg - mi volt eddig az érvényes és mi a számítás dátumán az új érvényes adat. Ami eltér, azt narancssárga színnel jelöli.

besoroltatas_osszehason2.png

 

Amennyiben törzsadatban történt módosítás időben visszalépve és az időbeni eredményadat megfelelést szeretné az ügyintéző megtartani, úgy a módosított adat érvényességétől függően választhat utolsó számítás megismétlése illetve visszamenőleges besorolás között.

Ha az Utolsó számítás dátumot jelöli ki, akkor az utolsó számítás újraszámításáról, végül ezt megelőző változási eseményt, akkor visszamenőleges besorolás történik. Minkét esetben a rendszer figyelmezteti a felhasználót, hogy minden későbbi dátumon levő eredményadata törlődni fog. A felületen a visszamenőleges besorolás jól látható módon narancssárgával jelöli a korábbi eseményeket.

VisszamenolegesBesoroltatas.png

 

Eredményadataként a besoroltatás kiadja a besorolási kulcsszám, az illetmények és a figyelembe vett időadatok adatokat (az illetmények, mint eredményadat szféránként eltérő, hogy a teljeset adja vissza, vagy csak egy alsó besorolási fokozat küszöbértékét).

Az egyéni besorolásnál lehetőség van arra, hogy választ adjon a "mi lenne, ha" kérdésre. Anélkül, hogy az ügyintéző elmentené a dolgozó adatait, képes úgy besorolást végezni, hogy megnézi, milyen eredményadata lenne a dolgozónak, ha például kapna egy vezetői kinevezést. A dolgozóból mentés nélkül való kilépéssel az adatok elvesznek.

Csoportos

Az egyéni besoroltatás mellett van lehetőség csoportosan, több dolgozóra is elvégezni a műveletet. Például a közalkalmazottaknál minden évben év elején kell elvégezni, emiatt kézenfekvő ennek a funkciónak a használata. A csoportos besoroltatás leírásához kattintson a szövegre.

Közszféra specifikus előmenetel számítások

Sok hasonlóság figyelhető meg az egyes szférák között, ugyanakkor vannak kisebb, nagyobb eltérések, amelyek megkívánják, hogy eltérő adatokat, rendszer szintű paramétereket kezeljen a rendszer. Az alábbi linkeken a rendszer fejlődésével olvashat a felhasználó, hogy az egyes szférákat hogy kell kezelni:

Kormányzati szolgálati jogviszony előmenetel számítás